|
Plin zamalo uzeo pet života |
|
|
|
Autor: Iz medija
|
|
Ponedjeljak, 23 Lipanj 2008 |
|
Tihi ubojica ugljični monoksid protekli vikend zamalo da nije uzeo pet života
U stanu na zagrebačkoj Trešnjevci u petak se otrovala majka Vlasta Š. i njezino dvoje djece, četverogodišnja i jednogodišnja djevojčica. Dan poslije u frizerskom salonu “Jasmina” na Peščenici, vlasnica Jasmina P. i njezina zaposlenica Lidija A. udahnule su plin koji je istjecao iz plinskog bojlera.
Ventilatori koji provjetravaju prostoriju nisu bili ispravni. Sve žrtve zadržane su na liječenju i srećom su izvan životne opasnosti. Što je uzrok istjecanja plina u stanu na Trešnjevci nisu dokučili ni djelatnici Gradske plinare koji su utvrdili da su plinske instalacije ispravne. Majka i njezina starija kći najedanput su osjetile slabost, a panika je nastala kada je najmlađe dijete palo u nesvijest. Odmah je intervenirala Hitna pomoć, a djeci su po dolasku u Kliniku za dječje bolesti u Klaićevoj pronađene samo manje koncentracije opasnog plina u krvi.
- Djeci se stanje stabiliziralo prije nego što su stigli u bolnici. Najmlađe dijete krepko je plakalo, a zašto ga majka nije uspjela probuditi, nije poznato. Svejedno, zadržani su na liječenju, no stanje im je stabilno - rekla je dežurna liječnica. Unatoč tomu što u njihovu stanu nisu pronađeni tragovi monoksida, plinski bojler preventivno je zapečaćen, a o događaju je obaviješten i dimnjačarski inspektor.
Istraga će se nastaviti i u frizerskom salonu gdje su djelatnici Plinare izmjerili koncentraciju ugljičnog monoksida od 420 PM. Frizerke su zbog trovanja zadržane u Odjelu 1 u Klinici na Jordanovcu. Podsjetimo, posljedne trovanje dogodilo se na Oranicama gdje je neispravni agregat otrovao tri radnika.
Provjeravajte bojlere jedanput godišnje’
Glasnogovornik Gradske plinare Davor Šestan istaknuo je da su njegove ekipe obišle obje lokacije, a da su uzroci istjecanja plina tehničke instalacije. Stoga preporučuje da se provjere plinskih bojlera i dimovoda obavljaju najmanje jedanput na godinu kako bi se izbjegle tragedije. |
Izvor: jutarnji list |